Dlaczego właściwa postawa jest ważna?

Jak będziesz tak stać to będziesz mieć garba!

Na pewno zdarzyło Ci się usłyszeć to od rodziców/dziadków, którzy przyuważyli Cię w jakiejś dziwnej, powykrzywianej pozycji –  jak siedziałeś nad lekcjami, grałeś na komputerze czy po prostu stałeś z nimi w kolejce.

 

TL;TR: Zacznij ćwiczyć właściwą postawę ciałaZobacz tu, jak to zrobić.

 

I jak się okazuje, mimo że pewnie nie posiadali wiedzy, jaką mamy dzisiaj – mieli rację!

Powtarzana i utrwalana zła postawa generuje wiele problemów, z jakimi zmagamy się jako społeczeństwo: od bólu pleców po bóle głowy.

Postawa jest bazą dla każdego ruchu jaki wykonujemy

Nasza postawa determinuje, jak nasze ciało adaptuje się do obciążeń, którym jest poddawane. A obciążamy je np. nosząc ciężkie przedmioty czy siadając w autobusie w powykrzywianej pozycji, z głową skierowaną w dół na smartfona.

I w każdej chwili naszego życia nasze ciało zmaga się z grawitacją.

Jeśli nie dbamy o postawę, może się okazać, że każdy ruch wykonujemy niewłaściwie, a problem ulega amplifikacji wraz z obciążeniem, które dokładamy do tego ruchu.

Wideo z serii TEDed przedstawiające konsekwencje złej postawy

Zła postawa ciała sprawia, że niektóre z naszych mięśni muszą się napracować “ponad normę”, żeby utrzymać nasze ciało w pionie. Z kolei inne zostają “wyłączone” na skutek niewłaściwego ustawienia ciała.

Dobrym przykładem są mięśnie brzucha, które powinny brać aktywny udział w utrzymaniu właściwej postawy, a często wygodny fotel biurowy sprzyja ich dezaktywizacji.

Jakie jeszcze “koszty” generuje zła postawa?

  • większe zużycie stawów i więzadeł,
  • większe ryzyko kontuzji,
  • zmniejszenie efektywności organów wewnętrznych, np. płuc,
  • większa czułość na ból.

Nasza postawa to sygnał wysyłany do nas samych

Co ciekawe, wg badaczki Amy Cuddy postawa jaką przyjmujemy wpływa na nasz stan emocjonalny – “ustawienie” ciała jest sygnałem dla mózgu, jak się czujemy.

W ten sposób postawa prawidłowa, wyprostowana łączy się z pewnością siebie oraz pozytywnym nastawieniem. Z kolei postawa zgarbiona, skulona wiąże się z brakiem wiary w siebie, większą podatnością na stres.

Amy Cuddy na TED o tym jak postawa ciała wpływa na mózg

 

Co z tym wszystkim zrobić?

Zacząć ćwiczyć właściwą postawę – tzw. postawę neutralną.

W jednym z wcześniejszych wpisów znajdziesz instruktaż wideo. 

Dzisiaj ćwiczenie postawy neutralnej to dla mnie element porannej rutyny – po wstaniu i wypiciu szklanki wody, poświęcam dwie minuty na 1-3 sekwencje ćwiczenia właściwej postawy. W efekcie coraz częściej podświadomie koryguję swoją postawę.

Szymon

One Reply to “Dlaczego właściwa postawa jest ważna?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *