Dlaczego właściwa postawa jest ważna?

Jak będziesz tak stać to będziesz mieć garba!

Na pewno zdarzyło Ci się usłyszeć to od rodziców/dziadków, którzy przyuważyli Cię w jakiejś dziwnej, powykrzywianej pozycji –  jak siedziałeś nad lekcjami, grałeś na komputerze czy po prostu stałeś z nimi w kolejce.

 

TL;TR: Zacznij ćwiczyć właściwą postawę ciałaZobacz tu, jak to zrobić.

 

I jak się okazuje, mimo że pewnie nie posiadali wiedzy, jaką mamy dzisiaj – mieli rację!

Powtarzana i utrwalana zła postawa generuje wiele problemów, z jakimi zmagamy się jako społeczeństwo: od bólu pleców po bóle głowy.

Postawa jest bazą dla każdego ruchu jaki wykonujemy

Nasza postawa determinuje, jak nasze ciało adaptuje się do obciążeń, którym jest poddawane. A obciążamy je np. nosząc ciężkie przedmioty czy siadając w autobusie w powykrzywianej pozycji, z głową skierowaną w dół na smartfona.

I w każdej chwili naszego życia nasze ciało zmaga się z grawitacją.

Jeśli nie dbamy o postawę, może się okazać, że każdy ruch wykonujemy niewłaściwie, a problem ulega amplifikacji wraz z obciążeniem, które dokładamy do tego ruchu.

Wideo z serii TEDed przedstawiające konsekwencje złej postawy

Zła postawa ciała sprawia, że niektóre z naszych mięśni muszą się napracować „ponad normę”, żeby utrzymać nasze ciało w pionie. Z kolei inne zostają „wyłączone” na skutek niewłaściwego ustawienia ciała.

Dobrym przykładem są mięśnie brzucha, które powinny brać aktywny udział w utrzymaniu właściwej postawy, a często wygodny fotel biurowy sprzyja ich dezaktywizacji.

Jakie jeszcze „koszty” generuje zła postawa?

  • większe zużycie stawów i więzadeł,
  • większe ryzyko kontuzji,
  • zmniejszenie efektywności organów wewnętrznych, np. płuc,
  • większa czułość na ból.

Nasza postawa to sygnał wysyłany do nas samych

Co ciekawe, wg badaczki Amy Cuddy postawa jaką przyjmujemy wpływa na nasz stan emocjonalny – „ustawienie” ciała jest sygnałem dla mózgu, jak się czujemy.

W ten sposób postawa prawidłowa, wyprostowana łączy się z pewnością siebie oraz pozytywnym nastawieniem. Z kolei postawa zgarbiona, skulona wiąże się z brakiem wiary w siebie, większą podatnością na stres.

Amy Cuddy na TED o tym jak postawa ciała wpływa na mózg

 

Co z tym wszystkim zrobić?

Zacząć ćwiczyć właściwą postawę – tzw. postawę neutralną.

W jednym z wcześniejszych wpisów znajdziesz instruktaż wideo. 

Dzisiaj ćwiczenie postawy neutralnej to dla mnie element porannej rutyny – po wstaniu i wypiciu szklanki wody, poświęcam dwie minuty na 1-3 sekwencje ćwiczenia właściwej postawy. W efekcie coraz częściej podświadomie koryguję swoją postawę.

Szymon

One Reply to “Dlaczego właściwa postawa jest ważna?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *